اعزام دانشجو به استرالیا

عده زیادی از هموطنان ایرانی از طریق اعزام دانشجو به استرالیا وارد شده و ضمن استفاده از مزایای تحصیل در استرالیا اقامت بلند مدت نیز دریافت نموده اند. این کشور اقتصاد قدرتمندی دارد و 28% جمعیتش را خارجیان تشکیل داده اند. این بدان معناست خارجیان کافی است دانش زبان انگلیسی عالی و تخصص بالایی داشته باشند تا به راحتی بتوانند شغل خوبی پیدا کنند. چرا که کارفرمایان تعصب خاصی بر استخدام استرالیایی ها ندارند و معیارشان مهارت است. نتیجتا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در استرالیا می توانند با پیدا کردن کار٬ ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و در این کشور ماندگار شوند.

 • برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید چه شرایط و مدارکی را دارا بود؟
 • آیا گرانترین و ارزانترین دانشگاه های استرالیا جهت اعزام دانشجو به این کشور را می شناسید؟
 • نقش موسساتی که در این زمینه خدمات مشاوره و اجرایی در اخذ پذیرش و ویزا ارائه می دهند چیست؟

در مقاله پیش رو که توسط موسسه ویژن با همکاری موسسه اعزام دانشجو گیل یار تهیه شده٬ اطلاعاتی در خصوص اعزام دانشجو به کشور استرالیا در سال 2020 بیان گردیده و به سوالات بالا پاسخ داده شده است.

در مورد کشور استرالیا

استرالیا، یک کشور مستقل در نیمکره جنوبی، واقع در اقیانوسیه است. پایتخت آن کانبرا است و بزرگترین شهر آن سیدنی است. استرالیا شش ایالت بزرگ در سطح جهان دارد. استرالیا، نیوزیلند، نیوگینه و جزایر دیگر در معمولا همگی با هم با نام (Australasia) نامیده می شود که یکی از بزرگترین مناطق آب و هوایی در جهان است. 25 میلیون نفر در استرالیا اقامت دارند و حدود 80% آنها در ساحل شرقی زندگی می کنند. بیش از نیمی از جمعیت استرالیا در شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت و آدلاید زندگی می کنند.

استرالیا با معادن خود یعنی معادن ذغال سنگ، آهن، طلا، الماس و کریستال معروف است و بخشی از اقتصاد استرالیا را تشکیل می دهد، همچنین استرالیا تولید کننده پشم و بزرگترین تولید کننده بوکسیت جهان شناخته شده است. از طرفی استرالیا در جذب دانشجویان بین الملل موفق عمل کرده و در بین دانشجویان، علاقه مندان زیادی دارد. از جمله دانشگاه های معروف استرالیا دانشگاه تاسمانی، دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند، دانشگاه سیدنی غرب، دانشگاه بازاریابی و کسب و کار کاپلان، مدرسه کسب و کار ملبورن (MBS)، دانشگاه نیو ساوت ولز، دانشگاه گریفیت و دانشگاه ساحل آفتاب است.

 

شرایط اعزام دانشجو به استرالیا

برای تحصیل در استرالیا در گام اول باید مراحل زیر صورت گیرد. این روند کلی در صورتی که به درستی طی شوند درصد دریافت ویزا را بسیار بیشتر خواهند کرد:

 • تصمیم گیری در مورد انتخاب دوره تحصیلی و رشته و دانشگاه مورد نظر
 • ارسال درخواست به دانشگاه
 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه
 • دریافت تایید الکترونیکی ثبت نام (ECOE)
 • درخواست دریافت ویزای تحصیلی از سفارت

بهترین دانشگاه های استرالیا

نیوزلند و استرالیا چه به لحاظ شرایط اقتصادی و اجتماعی و چه به لحاظ قوانین مهاجرتی شباهت زیادی با یکدیگر دارند. با این وجود نرخ بیکاری در استرالیا بیشتر است و در سال 2020 به 7.1% رسیده در حالی که در نیوزلند حدود 4% است. پس فرصت های شغلی بیشتری در نیوزلند وجود دارد و کسانی که تمایل داشته باشند در استرالیا اقامت خود را پس از تحصیل به واسطه پیدا کردن شغل تمدید کنند، باید رزومه قوی ای ارائه دهند. یکی از راه های تقویت رزومه اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر استرالیا است. برخی از بهترین دانشگاه های استرالیا عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های استرالیا QS Ranking 2020 U.S. News & World Report Ranking 2020
1 Melbourne Business School 38 26
2 University of Melbourne 38 27
3 Australian National University 29 69
4 University of Sydney 42 27
5 University of Queensland 47 42
6 University of New South Wales 43 64
7 Monash University 58 59
8 University of Adelaide 106 80
9 The University of Western Australia 86 86
10 Queensland University of Technology 224 224
11 University of Canberra 484 645
12 University of Technology Sydney 140 198
13 Griffith University 320 242
14 James Cook University 377 271
15 Macquarie University 237 227

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به استرالیا در سال 2020

همچنین طیف وسیعی از الزامات اولیه برای دانشگاه وجود دارد. این در سال 2020 می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • الزامات زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت)
 • تایید مدارک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دیپلم
 • گواهی سلامت بهداشتی دانش آموز خارج از کشور استرالیا
 • تایید تمکن مالی (از طریق پرینت حساب)
 • ارائه گواهی نامه سوء پیشینه از دولت متبوع فعلی خود

 

کار ضمن تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی است که نظام تحصیلی رایگان نیز ندارد. در نتیجه حتی خود استرالیایی ها نیز ترجیح می دهند حین تحصیل کار کنند و این موضوع در خصوص دانشجویان بین المللی دو چندان است. البته باید توجه داشت که کار ضمن تحصیل در ساعات محدودی در طی هفته می تواند از سوی دانشجویان دانشگاه انجام شود و دانشجویان کالج نیز تنها در طی تعطیلات اجازه دارند کار کنند. در جدول ذیل به تعداد ساعاتی که دانشجویان می توانند مشغول به کار باشند اشاره شده است:

مقطع تحصیلی تعداد ساعات کاری در هفته
کارشناسی 10 ساعت
کارشناسی ارشد  20 ساعت
دکتری 30 ساعت

همچنین باید توجه داشت که با توجه به نوع شغل در استرالیا٬ یک سری قوانین خاص حاکم است که به صورت کلی در جدول پایین بیان شده است:

نوع شغل مجوز
کار در محیط دانشگاه های استرالیا نیاز به اخذ مجوز ندارد
کار خارج از محیط دانشگاه باید مجوز کار اخذ شود وگرنه غیر قانونی محسوب می شود

الزامات زبان برای مهاجرت تحصیلی استرالیا

به طور کلی حداقل درجه مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه ها و حداقل مدرک مورد نیاز برای ارائه به آفیسر، سفارت آیلتس 6 می باشد. سطح مهارت های زبان انگلیسی مورد نیاز یک دانشگاه می تواند متفاوت از سطح مهارت مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی در سفارت باشد، همچنین هر دانشگاه نیز درجه خاصی از مهارت را نیاز دارند و باید بدانید که دانشگاهی که قصد اپلای دارید چه میزان مدرک زبان را درخواست می نماید.

گاهی یک دانشگاه برای پذیرش دانشجوی بین الملل شرطی برای ارائه مدرک زبان قائل نمی شود اما همان دانشگاه برای بورسیه دانشجوی بین الملل ارائه مدرک زبان معتبر را شرط می کند. برای ورود به دوره کارشناسی استرالیا فرد باید یک گواهی تحصیلات عالی دوره متوسطه استرالیا (سال 12) یا معادل آن در خارج از کشور داشته باشد. برخی از دوره های کارشناسی نیز ممکن است دارای سوابق خاصی باشند. در اکثر موارد هیچ امتحان ورودی برای موسسات آموزشی و دانشگاه های استرالیا وجود ندارد. با این حال، برخی از دوره ها ممکن است دارای نیاز به سوابق تحصیلی با نمرات بالاتر از حد معمول باشند.

هزینه های تحصیلی و شرایط زندگی در استرالیا

در اینکه استرالیا کشوری گران است شکی نیست. اما جای هیچ نگرانی نیست چراکه دانشجویان عزیز با یک برنامه ریزی دقیق و سنجیده نه تنها می توانند هزینه های خود را پایین آورده بلکه همچنین میتوانند باعث درآمدزایی برای خود شوند. همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، دانشجویان از طریق کار دانشجوئی و نیز دریافت فاند تحصیلی در استرالیا می توانند از عهده بخش بزرگی از هزینه های خود برآیند. در زمینه هزینه های زندگی نیز انتخاب محل اقامت و نیز توجه به سبک زندگی در استرالیا می تواند در مدیریت هزینه ها بسیار موثر باشد.

در مجموع، شهریه دانشگاهی در استرالیا با عنایت به انواع دانشگاهها و نیز برنامه خود دانشجو می تواند متفاوت باشد. اما با استناد به برخی آمارهای معتبر می توان چنین گفت که شهریه دانشجویان کارشناسی در استرالیا بین 20000AUD الی 45000AUD (دلار استرالیا) و برای دانشجویان کارشناسی ارشد نیز حدودا 22000AUD الی 50000AUD (دلار استرالیا) می باشد. در این میان دانشگاه هایی هستند که شهریه بالا و یا پایینی از دانشجویان اخذ می کنند که در نمودار زیر با برخی از این دانشگاه ها در کشور استرالیا آشنا می شوید:

 

در نمودار فوق، دانشگاه های گران با رنگ های قرمز و دانشگاه های ارزان استرالیا با رنگ های مایل به سبز نشان داده می شود. درباره هزینه تحصیلی در استرالیا نیز باید در جریان باشید که متوسط هزینه هفتگی دانشجویان در کشور استرالیا بین 85AUD الی 440AUD (دلار استرالیا) برآورد می شود که عمده آن صرف خرید از بازار می شود.

مدارک زبان مورد تایید جهت اعزام دانشجو به استرالیا

آزمون های زبان انگلیسی زیادی در دنیا مانند تافل و آیلتس وجود دارد. دانشگاه های استرالیایی معمولا یک مدرک مهارت زبان برای تحصیل می خواهند. خوشبختانه، دانشگاه های استرالیا پنج گزینه برای ارائه مدرک زبان را می پذریند. این پنج مدرک معتبر عبارت اند از:

 • تافل (TOEFL)
 • آیلتس
 • C1 پیشرفته
 • گواهی ارتقاء تحصیلی ویکتوریا (VCE)
 • آزمون Pearson انگلیسی (PTE)

برای افرادی که در آزمون زبان موفقیت نداشتند و نمره زبان مورد نیاز را کسب نکنند، دوره های زبان به عنوان پیش از ورود به برنامه تحصیلی اصلی قابل درخواست است. منتهی شانس صدور ویزا در این حالت مطابق قوانین سال 2020 استرالیا، بسیار کم خواهد بود.

اعزام دانشجو به استرالیا در 2020

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در استرالیا هستند باید تمکن مالی خود را به سفارت استرالیا نشان دهند و این کار در سال 2020 از طریق پرینت گردش مالی 3 ماهه آخر شخص متقاضی یا سرپرستان او انجام می شود. علت پافشاری سفارت برای پی بردن به تمکن مالی دانشجو این است که آفیسر سفارت میخواهد مطمئن باشد دانشجو در استرالیا از پس هزینه های حداقل یک سال آینده خود بر می آید و تنها به قصد ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت میکند.

همچنین اگر خانواده دانشجو قصد اخذ ویزای همراه را داشته باشند آنها نیز به صورت مجزا باید تمکن مالی خود را به سفارت نشان دهند. معمولا شخص متقاضی ویزای تحصیلی باید مبلغی معادل حدود 20000$ (دلار) تمکن را به سفارت اثبات نماید. شرایط مهاجرت به استرالیا طی سال های اخیر سخت تر شده و در حال حاضر بهترین راه ورود به این کشور پروسه کاری یا تحصیلی است. علاقه مندان به تحصیل و کار در استرالیا برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع فرآیند می توانند با موسسه ویژن تماس بگیرند.

سوالات متداول در خصوص اعزام دانشجو به استرالیا

به طور معمول جهت اعزام دانشجو به استرالیا سوالات زیر مطرح می گردد:

 • گام اول برای اعزام دانشجو به استرالیا چیست؟ تصمیم گیری در مورد انتخاب دوره تحصیلی و رشته و موسسه مورد نظر شما، ارسال درخواست به دانشگاه، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، دریافت تایید الکترونیکی ثبت نام (ECOE) و درخواست دریافت ویزای تحصیلی از سفارت.
 • مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به استرالیا کدامند؟ الزامات زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت)، تایید مدارک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دیپلم، گواهی سلامت بهداشتی دانش آموز خارج از کشور استرالیا، تایید تمکن مالی (از طریق پرینت حساب) و ارائه گواهی نامه سوء پیشینه از دولت متبوع فعلی خود.
 • الزامات زبان برای مهاجرت تحصیلی استرالیا چیست؟ به طور کلی حداقل درجه مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه ها و حداقل مدرک مورد نیاز برای ارائه به آفیسر سفارت، آیلتس 6 می باشد.
 • مدارک زبان مورد تایید جهت اعزام دانشجو به استرالیا کدامند؟ تافل (TOEFL)، آیلتس، C1 پیشرفته، گواهی ارتقاء تحصیلی ویکتوریا (VCE) و آزمون Pearson انگلیسی (PTE).
 • میزان تمکن مالی برای متقاضی تحصیل در استرالیا چیست؟ معمولا شخص متقاضی ویزای تحصیلی باید مبلغی معادل حدود 20.000$ (دلار) تمکن را به سفارت اثبات نماید.
  en_USEnglish
  fa_IRفارسی en_USEnglish

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

  آدرس:

  گیلان - رشت

  شماره تماس:

  001234656789

  ایمیل:

  info@company.com

  Cart